Puhastusteenindaja töö annab võimaluse palju liikuda ja päeval päikest näha

22. november 2022

Ühel toredal sügishommikul kohtusime Paide Maksimarketi ja Kaubamaja objektil Tiinaga, kes töötab SOLis puhastusteenindajana juba kuuendat aastat. Algselt tagasihoidlikuna tunduv Tiina oli nõus osalema tööotsija reklaami videosessioonil ja andma meile intervjuu oma, juba üsna pikast, töökogemusest SOLis.

Sõbrad kirjeldavad Tiinat väga elurõõmsa inimesena, mis kajastub kogu tema olemuses

Tiina on väga oskuslik ja näitab seda ka objektil käru ning masinaga ringi liikudes ja meile õigeid töövõtteid näidates. Tema silmis on sära ja suul naeratus.

Kui video jaoks on materjal koos, siis suundume üheskoos Tiina ja Paide töödejuhataja Piretiga SOL Paide kontorisse, et jätkata seal intervjuuga. Piret ütleb, et Tiina on kogu aeg hästi teadlikult töötanud ja tuli tööellu tagasi teadlikuid valikuid tehes. Uurime järgi, mida Piret selle all silmas peab.

Tööellu tagasi

Kui Tiina otsustas peale pikemat haigust ja osalise töövõime saamist tööellu tagasi pöörduda, leidis ta SOL töökuulutuse ning mõtles, et tuleb uurib töövõimaluste kohta. Ükspäev ta tuligi ja koputas SOL kontori uksele. Jah, päriselt, uksele.

Koostöö töödejuhataja Piretiga on kindlasti üks põhjuseid, miks Tiinale SOLis väga meeldib

Esmamulje töökohast oli positiivne ja kohe järgneval nädalal ta saigi alustada ühel objektil. Algselt kõrvalt vaadates, siis juba veidi kaasa tehes ning teisel nädalal juba päris üksinda. Mida aeg edasi, seda rohkem Tiina endale objekte juurde võttis. Ikka vastavalt võimetele. „No ma proovisin palju ma jaksan, alguses ei tea ju, tänu sellele tervisele“, ütleb Tiina. Kui Tiina rinnavähi diagnoosi sai, jäi ta päris pikaks ajaks koju, mis tema sõnul võttis töövõime päris alla ning ta ei kujutanud ettegi palju ta suudab või jõuab.

Töötas palju soovis ja jaksas

Aga ta suutis, ja küsis Piretilt aina tööd juurde. Vahepeal töötas Tiina lausa kuuel objektil, kuid mingi hetk tundis, et soovib taas rahulikumalt võtta ja töödejuhataja tuli talle otseloomulikult vastu. „See on nagu koostöö kogu aeg, “ ütleb Piret ja lisab: „Tiina on mulle ka pea alati vastu tulnud, kui on vaja kuskil asendada. Ta ei karda väljakutseid.“

Töö SOLis meeldib Tiinale põhiliselt sellepärast, et saab palju liikuda ja töövahendid on head. Liikumise on ta endale teadlikult tervise nimel eesmärgiks võtnud ja objektide vahel liigub Tiina enamasti jalgsi:

Lemmiktegevuseks masinatega töötamine

„Olen võtnud selles mõttes positiivsena seda, et siis näeb ju päeval päikest. Kui sa oled päeval 8 tundi tööl, siis sa ju ei näe päikest.“ Bussiga liigub Tiina vaid siis, kui väga hull ilm on.

Lemmiktegevuseks masinatega töötamine

Lemmiktegevuseks tööl on Tiinale masinatega töötamine, näiteks iMop ja pealistutav Hako. Kui ta algul väga pelgas, kuna tal pole isegi juhilube, siis nüüdseks on Tiina mitmeid masinaid järgi proovinud ja saab isegi kitsast koridorist masinaga pesuruumi tagurdatud. „Vahest on hirm suurem kui ettekujutus,“ naerab Tiina, „vahel tuleb proovida, siis natuke trampida jalgu ja siis uuesti proovida.“ Piret lisab: „Tegelikult on nii, et sa ei saa öelda, et sa ei taha, sa ei saa, sa ei oska, kui sa ei ole proovinud.“

Meeldib liikuda ka vabal ajal

Vabal ajal meeldib Tiinale samuti väga liikuda ja hobina tegeleda aiandusega. Tiina hoiab korras ka maja ja aiamaa koos ilupõõsaste ja -puudega. TVst vaatab aiandussaateid ja tegeleb oma lemmikloomaga.

Hobina meeldib Tiinale tegeleda aiandusega

Sõbrad kirjeldavad teda väga elurõõmsa inimesena, kes kunagi ei kurda. Motoks on tal, et kui kuidagi enam ei saa, siis kuidagi peab ikka saama. Tuleb vaid korra aeg maha võtta ja edasi minna.

Kindlasti soovitaks Tiina teistel osalise töövõimega inimestel puhastusteenindaja tööd proovida, kes siiani on peljanud tööturule tagasi tulla. Ka temal on käe töövõime piiratud, kuid elu on näidanud, et ükski töö pole võimatu.