SOL pesumaja teenindaja Anu: „Minu töö on minu hobi ja minu hobi on minu töö“

24. jaanuar 2023

Piirkonnal, kus Maakri SOL pesumaja asub, on väga pikk ajalugu. Perekond Birk, kes oma auru-värvimise ja keemilise puhastuse tööstuse 1820. aastal rajas, oli oma alal vanim tööstus Eestis. Maakri pesumaja hoone, mis asub praeguses Tallinna kesklinnas, ehitasid nad aastal 1910 keemilise puhastuse ja riiete värvimise töökojaks. Kas kujutasite ette, et juba sellest ajast saati on aadressil Maakri 23 pakutud keemilise puhastuse teenust? Aastal 1996 alustas samas majas tegevust tuntud pesumajade kett Sauberland, kes lõpetas oma viis põlve kestnud pesumaja äri aastal 2008, kui tolleaegne omanik härra Habermeyer müüs oma Eesti ettevõtted, masinad ja kaubamärgid SOLile.

Anu Maakri pesumajas, siis kui veel Sauberland tegutses. Aasta oli siis 2006.

Täpselt sellest ajast, aastast 1996, on samas majas tegutsenud ka meie pesumajade teenindaja Anu. Küll vahepeal eemal käies, aga taas oma tee Maakri tänavale tagasi leides. Anu ütleb, et talle mujal ei meeldinud, ainult siin meeldib, ja vahepeal kui ta ära oli, siis ei muutunud midagi.

Anu on ülimalt krapsakas, kuigi ta ise ütleb, et ta ei oska kiirustada. See ajab teda närvi. Samas on ta ema öelnud, et ta pole kunagi näinud Anu nii kiireid liigutusi tegemas kui tööl. Loomulikult saab ta igal pool hakkama, nii on ta vajadusel SOL pesumajade teisteski teeninduspunktides abiks käinud ja õpetab välja uusi kolleege.

Masinad tööle, särgid seebitada, kalander tööle, kui on vaja triikima hakata, kuivatid käima,  hommikul hakkab kohe pihta – nii kirjeldab Anu oma tavalist tööpäeva, ja lisab, et kui tema vahetuse aeg lõpeb, siis on selline tunne, et midagi pole veel tehtud. Mustamäe Keskuse pesumajas hakkavat tal igav, kuna seal on ainult 3 masinat, aga Maakris 11. Ta on tempoga harjunud.

Anu ütleb, et teda ei pea koguaeg kiitma, ta kiidab ennast ise kui ta rahul on. „Hea sõna on parem kui Raffaello“, lisab ta samas.

Intervjuu keskel sõnab Anu: „Pane kirja minu moto: „Minu töö on minu hobi ja minu hobi on minu töö“ – see on kohe päriselt minu moto, ma kohe mitte midagi muud ei taha.“ Anu räägib, et kahjuks sellise töö tegijaid on vähe. Kõik ei saagi hakkama. Kui kodus ikka pole pesu triikinud kunagi, siis pole sellel inimesel pesumajas midagi peale hakata. Esimene asi, mida uuele töötajale õpetatakse on kalandriga töötamine – sellega saadakse suurem voodipesu sirgeks, ja see on number üks abi, mida vanematel olijatel vaja läheb.

Hiljem tuleb välja, et Anul on veel üks moto: „Mind ei pea kiitma, ma kiidan ennast ise kui ma olen rahul. Ja ma pean iseendaga rahul olema.“ Pidevalt käib läbi ka sõna „kvaliteet“ ja seepärast ta ei tahagi kiirustada, kuna tema jaoks on tähtis, et ilus on. Paljud püsikliendid juba teavad kui Anu tööl on, ja tulevad just siis, et oma pesu tema kätte usaldada. Tal olevat oma käekiri, kuidas ta riideid voldib – ikka kvadraatselt ja kott peab seisma püsti.

Anu võttis meie kohtumisele kaasa kõik oma vanad lepingud, näidiseks mõned palgalehed töö algusaegadest ja meeldejäävamate ürituste pildid.

Maakri pesumajal on palju püsikliente, mõni neist käib lausa iga päev. 44 on kõige suurem kogus särke, mida Anu teadmise järgi ühe inimese poolt korraga on toodud. Kui Maakrisse tuleb mõni klient esmakordselt, siis tõenäosus on väga suur, et ka temast meie pesumajade püsiklient saab. „Külastage meid jälle – see on minu põhilause,“ ütleb Anu. Keegi olevat talle kunagi öelnud, et mis Sa neid tagasi kutsud. „Mina kutsun ikka, igas keeles“, naerab Anu. See oligi tal aidanud operaatoriks saada, kuna tal on keeled suus – erialaselt valdab ta nii vene, eesti ja inglise keelt ning Maakris on seda vaja, kuna seal käib ka palju turiste.

Vabal ajal on Anu tulihingeline spordiaustaja ja oma sõnul tugitoolisportlane. Ta võib lõputult rääkida jalgpallist ja on kogu oma pere seda usku pööranud. Olümpia ajal on juhtunud, et Anu võtab pesumajast lausa puhkuse. Lisaks rõõmustab teda päike ja kõik oma suve vabad päevad veedab ta Pirita rannas. Anu usub ka tähtkujudesse ja ütleb, et tema on ambur ja amburite kohta käiv põhiväljend on „tähistaeva õnnelaps“. „Ma olen positiivne ja ega teist sellist ei leia ka,“ lisab Anu. Sama kinnitavad ka tema kolleegid Ljuba, Taimi ja Malle, kellel Anut kirjeldada palume.

Peame nõustuma, ja loodame, et SOL valmistab Anule jätkuvat rõõmu ning pesumaja töö jääb tema hobiks veel kauaks ajaks.