Energiatõhususe insener Deividas tunneb ennast tööl tehnilise detektiivina

26. märts 2024

Deividas on töötanud SOLis juba enam kui kaks ja pool aastat. Aasta aega töötas ta tehnikuna ja nüüd juba poolteist aastat energiatõhususe inseneri ametikohal. Varasemad töökogemused on ta saanud ehitusel, haljastuses, kinodes ja küttevõrkude valdkonnas, kuid siis otsustas mees, et soovib end täiendada alal, milles ta on saanud ülikoolihariduse – energeetikas.

Deividase tööpäev on vaheldusrikas ja pool ajast kulub objektide külastamisele.

Pärast pikki otsinguid ja mitmeid töövestlusi leidis Deividas lõpuks ettevõtte SOL. Siin pakuti talle parimaid tingimusi ning ta tundis juba esimese töövestluse ajal sooja suhtumist ja SOLi meeldivat töökultuuri.

Deividase sõnul on tema tööpäev vaheldusrikas ning oluline on kohaneda pidevalt muutuvate tingimuste ja teguritega. Tema põhitöö on energiatõhususe hindamine – objekt tuleb üle vaadata, hinnata kõikide energiat tarbivate seadmete seisukorda, tuvastada rikked, leida lahendused tõhususe parandamiseks ning seejärel teha ettepanekuid probleemide lahendamiseks ja tõhususe suurendamiseks.

Pool tööajast on ette nähtud objektide külastamisele, teine pool aga dokumentide täitmisele. Tööülesannete hulka kuulub ka tehnikute abistamine, koolitamine ja vajaduse korral hoonete peamiste hooldustööde tegemine. Deividast jagub igale poole ja tal on juba ka meeskonna asendusjuhi kogemusi.

Töö juures meeldib talle kõige rohkem see, et ta saab olla tehniline detektiiv ja otsida objektidel probleemide põhjuseid. Kui olukord on ebaselge, tuleb leida põhjused, mis on valesti. Deividas võib süveneda väga kaua, kuid peab oluliseks leida vastus küsimusele, miks midagi ei tööta.

Kõige raskem ülesanne on Deividase sõnul mitme variandi vahel valimine, sest valida tuleb see kõige õigem – eriti kui mängus on suured rahasummad. Ta võtab alati järelemõtlemiseks ning poolt- ja vastuargumentide kaalumiseks aega.

Küsimusele, mida ta teeks, kui ei töötaks SOLis, vastab Deividas pärast mõningast mõtlemist, et ilmselt naaseks ta sinna, kus on töötanud kõige kauem – kinno. Seal oli tore töötada peabaarmenina. Või pöörduks tagasi veelgi vanema töö juurde – näiteks annaks matemaatika eratunde. Pärast järelemõtlemist lisab ta, et võiks naasta ka küttevõrkude valdkonda, kus töötas enne SOLi tulemist.

Deividase mitmekülgsete hobide hulka kuuluvad geograafia ja kalastamine

Lapsena unistas Deividas erinevatest elukutsetest. Suuremaks saades meeldis talle geograafia ja tema unistus oli saada geograafiks. Väga meeldisid ka poliitgeograafia, hüdroloogia, meteoroloogia ja geoloogia. Geograafia oli ka koolis tema lemmikõppeaine ja soovis seda isegi ülikooli õppima minna. Ent pereliikmed ja õpetajad soovitasid Deividasel valida selle asemel mõne perspektiivikama eriala, näiteks inseneritöö. Geograafia on jäänud tema hobiks tänase päevani.

Veel meeldib talle maal vanaisal külas käia, tegeleda erinevate spordialadega, vaadata filme, lugeda raamatuid, veeta aega perega, matkata ja kalal käia.

Vestluse ajal meenutas Deividas üht lugu, kuidas ta eksis ära Iki poe keldris. Taskulamp sai tühjaks ja ühtäkki oli ta täielikus pimeduses. Nii pidi mees suures keldris kätega seintest kinni hoides kõndima kuni leidis väljapääsu. See oli naljakas ja ebamugav, sest kunagi ei tea, mille vastu käsi puutuda võib.

Deividase sõnul kirjeldaksid kolleegid teda kui sõbralikku ja ettearvamatut töökaaslast. Tema otsene juht Darius ütleb, et Deividasel on ulatuslikud teadmised ja kogemused tehnosüsteemide ning -rajatiste alal. Ta on vastuvõtlik uuendustele ja plahvatuslikult ettevõtlik kolleeg, kuid samas tagasihoidlik ja heatahtlik meeskonnaliige.

Deividas ise soovitab SOLi eelkõige noortele, kes soovivad edasi liikuda tehniliste tugiteenuste vallas. Tema arvates on SOL suurepärane keskkond õppimiseks, teadmiste saamiseks ja karjääri alustamiseks – väga hea ja kaasaegne ettevõte.