Varem omandatud teadmised on tööotsingutel abiks

26. veebruar 2024

Agris on SOLi välitööde meeskonnas töötanud neli kuud. Tema tööülesanneteks on territooriumi hooldus ja korrashoid. 

Läti välitööde spetsialisti Agrist motiveerib tööl areng

Agrise esimene töökoht oli Läti suurimas botaanikaaias Salaspilsis, kus ta töötas abitöölisena. Seal aitas ta taimi ümber istutada, kasta, ümber paigutada jne.

„Täiskasvanuks saades“, naerab ta, oli tema esimene tõsisem töökoht pagariäris, kus ta töötas leivapakendajana. Töö pagaritöökojas ei olnud kerge ja toimus vahetustega – tööpäev algas kell kaks päeval ja kestis isegi hommikuni. Pagariäris õppis Agris töötama väga kiirelt.

Et laiendada oma kogemusi ja teadmisi, asus ta tööle Salaspilsi valla omavalitsuses välitöölisena. Seal oli tema tööülesanne omavalitsuse territooriumide korrashoid: lumekoristus kõnniteedelt, lehtede riisumine, puude saagimine. Seejärel töötas ta kaks aastat töödejuhataja ametikohal. Tema alluvuses töötas saagijate ja trimmerdajate meeskond, kelle ülesanne oli hoida territooriumi korras. Saagimismeeskond pidi eemaldama jalakäijate liikumist takistavad või ohustavad puud ja põõsad ning trimmerdajate meeskond tegeles muruniitmisega.

Kaks aastat juhtis Agris koos oma naisega Läti Kristliku Raadio eetris raadiosaadet „Miks oodata?“. Saates käsitleti mitmesuguseid teemasid, mis pakuvad huvi noortele, nende vanematele ja kõigile teistele, nagu intiimsuhted, armastus, väärtused ja palju muud. Saates tehti ka intervjuusid paaridega ning anti nõuandeid eduka suhte ja abielu kohta.

Varem omandatud teadmised ja kogemused on kasulikud ka SOLi välitööde meeskonnas töötades. Töö alustamisel oli Agrisele juba selge, mida ta tegema peab, ja ta ei vajanud eraldi koolitust. Tööpäev algab varakult ja Agris ütleb naerdes, et hommikul on raske üles tõusta. Töö sõltub ilmastikuoludest ja võib kesta kuni kella üheksani õhtul.

Agris on loomult introvert, kellele ei meeldi rahvamassid ega vali keskkond. Ta tunneb end hästi kodus, oma mugavustsoonis. Vaba aega veedab Agris koos naisega looduses või Lätis ringi reisides. Enne koroonat käis ta tihti koos sõpradega jõematkadel. Tema hüüdnimi on lapsepõlvest saadik Sīkais ehk Väikevend, mille andis talle tema ema.

Agris meenutab ühte huvitavat seika oma eelmisest töökohast: see juhtus talvel, kui ta oli oma töö lõpetanud ja koju jõudnud ning otsustas end kuumas vannis soojendada. Ühtäkki algas suur lumetorm ja kõik sattusid paanikasse – kus on töödejuhataja? Miks ta tööl ei ole? Siis võttis ülemus Agrisega ühendust ja päris, kus ta on. Sellepeale vastas Agris: „Olen vannis.“ Sellest ajast saadik teavad kõik, kus ta on, kui teda kohal ei ole.

Küsimusele „Mis motiveerib sind töötama?“ vastab Agris: „Mind motiveerib areng. Igas uues kohas on võimalus õppida midagi uut, saada uusi teadmisi ja rakendada neid elus. Eelkõige tuleb mõista, miks sa seda teed – kas enda, teiste või raha pärast.“